Pole Dance – z czym to się je?
Oczywiście żartuję. Nie jest to nic do jedzenia, ale mam nadzieję, że tego się domyślacie. Jak? Chociażby po drugim członie nazwy „dance” czyli po prostu taniec. A pole? Pole znaczy rura.

Taniec na rurze?! Mam tańczyć w klubie?! To typowa myśl kogoś, kto z pole dance nie miał nic wspólnego, bo przecież rura = striptiz, prawda?

A jednak zaskoczę was! Ale, żebyście zrozumieli genezę pole dance najpierw musicie poznać troszkę historii. Spokojnie, nie będzie długo i nudno, obiecuję.

Było tak…W czasach, gdy głównymi zajęciami były wojny i to, by jakoś przetrwać, a o telewizji nie śmiał się nikt myśleć nawet w najśmielszych wizjach przyszłości, bo spaliliby go na stosie jako czarownicę lub inne pogańskie stworzenie, ludzie potrzebowali jakiejś rozrywki i w odległych Indiach mężczyźni wpadli na sposób, by popisać się swoją siłą. Nie byli to przypadkowi mężczyźni, a ci najsilniejsi z najsilniejszych! I tak ponad 800 lat temu pojawił się Mallakhamb. Polegało to na tym, by przedstawić określony układ na drewnianym palu. Sport ten był przeznaczony dla wrestlerów! Baza drewnianego pala na którym ćwiczono miała średnicę 150mm a miejsce na samej górze – 50mm. Góra pala była też miejscem, które czasem pokrywano olejem by uniknąć tarcia.

Zawody tej dyscypliny dalej istnieją w 14 stanach Indii i kobiety nie mają na nie wstępu. Żeński odpowiednik tego sportu to rope Mallakhamb, czyli akrobatyka na linach. 

Ale nie tylko w Indiach był obecny pole dance…

W Chinach mężczyźni pokazywali swoje umiejętności na dwóch palach, które osiągały wysokość około 3-9m, były owinięte specjalnym materiałem, który zapewniał tarcie mimo pełnego ubioru. Nazywano to  Chinease Pole. Wiele figur z tego okresu używamy do dziś np. Human Flag. 

Co potem?

W 1920 roku grupy cyrkowe zaczęły w swoim repertuarze umieszczać występy pole dance.

Następnie rury przeniesiono do barów,  około lat 80tych po raz pierwszy w Kanadzie zaczęto używać rury do striptizu.

Jakieś 10 lat później  Fawnia Mondey Dietrich zaczęła uczyć pole dance jako jednej z form fitnessu. Popularność tego sportu rosła i powstało wiele konkursów i mistrzostw. A w zeszłym roku Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych oficjalnie uznało pole dance za dyscyplinę sportową wydając tymczasowy certyfikat na dwa lata. 

Kategorie: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *